Małopolska Noc Naukowców

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniach online w trakcie Małopolskiej Nocy Naukowców. Będą one poświęcone problematyce zmian klimatu i aktywności prośrodowiskowej. Poniżej znajdują się tematy spotkań. Rejestracja na wydarzenia: https://mnn22.twojewydarzenie.online/ Do zobaczenia!

Bożena Gulla, Kinga Tucholska
oraz osoby współpracujące

Małopolska Noc Naukowców 2022

Tytuł: Czego starzy górale Ci nie powiedzą….

Prowadzenie: dr Bożena Gulla i dr hab. inż. Agnieszka Ziernicka-Wojtaszek, prof. URK

Czy pogoda i klimat są tym samym? Jakie zmiany możemy zaobserwować, a jakie wymagają badań i obserwacji długofalowych? Na czym opierają się ludowe sposoby przepowiadania pogody, przysłowia i powiedzonka? Zakłócenia poczucia tożsamości, rozumienia świata i kontroli, gdy zawodzą tradycyjne przepowiednie pogodowe.

Termin: 30 września, 16.00-17.00

Tytuł: Idea głębokiej adaptacji klimatycznej

Prowadzenie: Dr Kinga Tucholska i Marta Andruchowycz

Na czym polega psychologiczne przystosowanie indywidualne i przystosowanie społeczności do zmian klimatu? Co można ocalić (przykłady), zmienić (przykłady), a z czego zrezygnować (przykłady). Jak zachować równowagę psychiczną w zmieniającym się świecie? Gdzie szukać kontaktu z naturą?

Termin: 30 września, 16.00-17.00

Tytuł: Dzieci jako prekariat klimatyczny

Prowadzenie: dr Bożena Gulla i Marta Andruchowycz

Skutki zmian klimatycznych da przyszłych pokoleń. Jak dzieci rozumieją i przeżywają zmiany klimatyczne (dziecięce emocje klimatyczne)? Rola rodziców w kształtowaniu nawyków proekologicznych dzieci. Wsparcie i ochrona małoletnich aktywistów.

Termin: 30 września 17.30-18.30

Tytuł: A przecież mi żal…

Prowadzenie: Dr Kinga Tucholska i Szymon Bryniarski

Psychologiczne reakcje na zmiany klimatu. Nowe zjawiska w zakresie zdrowia psychicznego. Czym jest solastalgia, żałoba klimatyczna i lęk klimatyczny? Czy przeżywanie stresu, zanim dojdzie do katastrofy klimatycznej jest normalne? Diagnoza indywidualnego poziomu emocji klimatycznych.

Termin: 30 września 17.30-18.30

Tytuł: Klimat się zmienia-Ty też powinieneś!

Prowadzenie: dr Bożena Gulla i Szymon Bryniarski

Uwarunkowania postaw i zachowań proekologicznych. Praca warsztatowa: opracowywanie scenariuszy oddziaływań mających na celu zmiany postaw na bardziej proekologiczne wobec kluczowych zachowań obciążających planetę (oszczędzanie energii, wody, kupowanie ubrań, podróże, inne)

Termin: 30 września 19.00-20.00

Tytuł: Dlaczego ludzie wierzą w mity klimatyczne?

Prowadzenie: Dr Kinga Tucholska i Marta Andruchowycz

Najważniejsze mity klimatyczne a rzeczywistość. Sceptycyzm naukowy - indywidualne przyczyny wiary w mitologię klimatyczną. Konsekwencje wiary w mity klimatyczne. Sposoby przeciwdziałania sceptycyzmowi naukowemu.

Termin: 30 września 19.00-20.00

Tytuł: Dlaczego potrzebujemy „Witaminy N” (kontaktu z naturą)?

Prowadzenie: dr Bożena Gulla i Szymon Bryniarski

Korzystne skutki kontaktu z naturą dla psychiki człowieka i konsekwencje braku. Jak zapewnić

sobie i bliskim właściwą dawkę „witaminy N”? Czym różni się aktywność na siłowni od

aktywności w plenerze? Czy i jak możliwy jest kontakt z naturą w wielkim mieście?

Termin: 30 września, 20.30-21.30

Tytuł: Czy warto być aktywistą klimatycznym?

Prowadzenie: Dr Kinga Tucholska wraz z aktywistką klimatyczną

Formy aktywizmu klimatycznego – przykłady i sylwetki aktywistów. Praca warsztatowa: co

motywuje do aktywizmu klimatycznego, a co demotywuje? Jak animować pracę grupy

aktywistów? Jak działać bez przemocy? Jak uniknąć wypalenia aktywistycznego?

Termin: 30 września, 20.30-21.30