Pracownia IBM Modelowania Systemów Złożonych

Pracownia IBM - zajmuje się realizacją projektów badawczych i opracowaniem dostępu do narzędzi analizy danych i rozwiązań IT. W ramach współpracy z IBM wykorzystywane są rozwiązania analityczne, które służą do budowania modeli predykcyjnych, prognozowania i symulacji zjawisk, na podstawie złożonych danych.
Pracownia jest włączona w IBM Academic Initiative (2012-2017), w ramach tej inicjatywy realizowane są praktyki studenckie, możliwy jest dostęp do oprogramowania i materiałów szkoleniowych dotyczących m.in. zarządzania zasobami (IBM Tivoli), procesami biznesowymi (IBM WebSphere),  zarządzania danymi oraz administrowania baz danych (IBM Information Management) i integracji danych (IBM Rational).
Pierwsze specjalistyczne praktyki studenckie odbyły się w roku 2012/13 - zostały zrealizowane w środowisku wirtualnym z wykorzystaniem Multipurpose Cloud Center (mc2). Praktyki dotyczyły następujących tematów badawczych:

1. Badanie wpływu elektronicznych narzędzi edukacyjnych na łatwość przyswajania wiedzy na przykładzie programu edukacyjnego IBM mc2.
  2. Wykorzystanie platformy IBM TEC Cloud oraz programu IBM mc2 jako narzędzi wsparcia edukacji w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ.
  3. Ocena stopnia przystosowania materiałów edukacyjnych IBM mc2 do oczekiwań odbiorcy pokolenia mediów społecznościowych.

Dzięki realizowanym działaniom możliwe jest zacieśnianie współpracy między środowiskiem akademickim i biznesowym.