Wykład profesora Emmanuela Pothos'a "The rational(?) status of the conjunction effect"

Dr Emmanuel Pothos studiował fizykę w Imperial College, w tym czasie uzyskał nagrodę im. Stanleya Raimesa w dziedzinie matematyki i kontynuował doktorat z psychologii eksperymentalnej na Uniwersytecie w Oksfordzie. Pracował z szeregiem ram obliczeniowych do modelowania kognitywnego, w tym opartych na teorii informacji, elastycznych przestrzeniach reprezentacyjnych, metodach bayesowskich, a ostatnio także teorii kwantowej. Jest autorem około 60 artykułów w czasopismach poświęconych pokrewnym tematom, a także zastosowaniu metod kognitywnych w zdrowiu i psychologii klinicznej.

W nauce psychologii istotnym jest zrozumienie mechanizmów poznawczych, które determinują i mogą wpływać zakłócająco na proces psychologicznego wnioskowania oraz podejmowania decyzji. Klasyczne teorie prawdopodobieństwa nie pozwalają na wyjaśnienie mechanizmów regulujących zachowanie jednostek w sytuacjach niejasności lub niepewności, dlatego często określa się je mianem irracjonalnych albo nielogicznych. Te same procesy mogą być jednak trafnie opisywane i wyjaśniane w oparciu o modele matematyczne wykorzystywane w fizyce kwantowej. Kwantowa teoria prawdopodobieństwa to zbiór matematycznych narzędzi do szacowania prawdopodobieństwa określonych zdarzeń. Opracowana została wprawdzie na gruncie fizyki kwantowej, ale nie jest ograniczona wyłącznie do zastosowania w świecie cząstek elementarnych, jest już wykorzystywana w rozmaitych dziedzinach wiedzy, od ekonomii, przez teorię informacji po psychologię. Inspirując jest poznanie wami sposób teoria fizyki kwantowej może mieć zastosowanie w nauce

Wykład odbędzie się 27.02.2019 w sali 0.310 o godz. 15:00

The predominant normative and descriptive framework for human decision making is classical (Bayesian) probability. Despite many predictive successes, there have also been reports of persistent violations of key classical principles in human behaviour, for example, as associated with the influential Tversky, Kahneman tradition (e.g., Nobel prize in economics for Kahneman in 2002 and recently for Thaler). A particularly evocative finding is the so-called conjunction effect, according to which in some cases participants are happy to consider Prob(A&B)>Prob(A). Can human intuition be so much at odds with (classical) probabilistic prescription? Classical probability theory is not the only formal probabilistic framework potentially relevant in decision theory. Quantum probability theory — the probability rules from quantum mechanics without any of the physics — is a potential alternative. Can the application of quantum probability theory shed light on the rational or otherwise status of the conjunction effect? Can we be justified in employing tools from physics in psychology? What exactly is quantum in human cognition? Are there novel, interesting predictions from the application of quantum theory to psychology? The aim of the seminar would be to consider these questions and generally motivate the application of quantum theory in cognition.